Finále Českého poháru patřilo Brittermu

31. prosince 2011 v 10:22 |  HC Britterm a HK Decro Veselí n/M.
(autor: admi Blogu) - Krásná tečka za letošním rokem a účinkování pro blog hodonínské házenkárky, tak by se dalo nazvat vítězství Veselských panenek nad Porubou ve finále Českého poháru v Lovosicích.
.
.
Házenkářky Veselí obhájily výhru v Českém poháru …
(autor: Libor Kopl, Hodonínský deník) - Panenky slaví obhajobu. Házenkářky Veselí nad Moravou získaly podruhé Český pohár. V lovosickém finále porazily Porubu 27:24, když první poločas jednoznačně vyhrály o devět gólů a položily základ výhry. Po změně stran ostravský tým sice ztrátu snížil, obrat mu však hráčky Brittermu nedovolily. Veselanky tak zakončily mimořádně úspěšný rok 2011 se šampaňským v ruce.
.
Finále Českého poháru 2011:
.
.
HK Britterm Veselí nad Moravou - Sokol Poruba 27:24 (19:10) - "Na vítězství se nedá zvyknout. Je to pokaždé úplně fantastické. Potvrdilo se, že posledních dvanáct měsíců bylo úplně skvělý a těch radostí jsme si užily spousty," řekla po posledním zápase roku 2011 opora Veselí Lenka Černá. Oba celky změřily své síly před Vánocemi. Tehdy hráčky Poruby odjížděly ze Slovácka s desetibrankovou porážkou. "Do každému zápasu jdeme s tím, že ho chceme vyhrát. Očekávám mimořádně náročný duel. Zápas bude mít své specifika," uvedl před utkáním kouč Veselí Peter Sabadka. I ve finále poháru se vstup do utkání vydařil lépe Panenkám. České mistryně dobře bránily a vyrážely k rychlým protiútokům. Sokol měl s veselskou obranou pět jedna problémy, chyboval v rozehrávce, a tak Veselí brzy vedlo 4:1. "V první půli fungovala obrana na docela slušné úrovni. Více spokojeni jsme byly s rychlým protiútokem. Ten nám vycházel. Hráčky soupeře se v úvodní části nevracely tak, jak by se měly, čehož jsme dokázaly využít," uvedl spojka Brittermu Jarmila Kočí. Veselí dobře bránilo a jeho náskok v první půli rychle narůstal. V 11. minutě byl náskok vedoucího týmu interligy už čtyřbrankový a dále narůstal. Za druhou čtvrtinu utkání vstřelily hráčky Poruby jen čtyři branky, zatímco do jejich branky Veselanky nastřílely branek dvanáct. Poločasové skóre tak činilo 19:10. "V prvním poločase se nám nedařila útočná fáze. Když už jsme se do nějaké šance dostaly, tak jsme ji neproměnily. Z toho pramenily i rychlé protiútoky, které má Veselí opravdu smrtící. Nestíhaly jsme se vracet," přiznala ostravská pivotka Petra Vítková. V úvodní části se dařilo prosazovat jen kanonýrce Tóthové a střelkyni sedmimetrových hodů Dubajové. Ve druhé půli ale Porubanky utkání pořádně zdramatizovaly. Trenér Sokola Ján Beňadik si po utkání povzdechl, že se jeho svěřenkyně porazily samy. "Do stavu 7:6 byl zápas vyrovnaný. Pak ale přišla naše katastrofální pasáž, kdy jsme během dvanácti minut inkasovali dvanáct branek. To asi zápas rozhodlo," prohlásil Beňadik na klubovém webu. V poločase proto bylo jeho cílem, aby se Ostravanky po změně stran pokusily hrozivou ztrátu stáhnout. To se Porubě dařilo, v 49. minutě prohrávala už jen 20:23 a v závěru dokonce snížila až na 24:26. Veselí ale koncovku zvládlo a poslední branka Nevařilové odstartovala vítězné oslavy.
.
Dva nejlepší české celky z interligy se spolu v této soutěži střetly před dvěma týdny. Veselí tehdy v domácím prostředí jednoznačně zvítězilo o deset branek, dnes mu vyšlo i pohárové finále na neutrální půdě. "Hlavní rozdíl mezi oběma celky je v tom, že Veselí chyby prostě nedělá. My jich máme během takových zápasů hodně, a to rozhoduje," konstatoval Beňadik. Český pohár od roku 1993 dosud získaly čtyři kluby. Osmkrát triumfovaly slávistky, třikrát Olomouc, dvakrát Zlín a Veselí. To navázalo na své vítězství z předminulé sezony, loni podlehlo ve finále Slavii. V minulosti však slovácký celek v pohárovém finále čtyřikrát neuspěl, z toho dvakrát nejtěsnějším rozdílem jediné branky.
.
.
Sestava a Branky Veselí nad Moravou: Černá, Zvoničová, Benedíková - Rajnohová 3, Kratochvílová, Drotárová 3, Jandásková, Viniatynská, Tomečková 3, Chmelařová 3, Fleková 9/4, Kočí, Súkenníková 3 a Nevařilová 4. Trenér: Sabadka.
.
Nejvíce branek Poruby: Chrenková a Dubajová 7, Tóthová a Hrbková 4. Rozhodčí: Macho, Hájek. Sedmimetrové hody: 4/4 - 8/5. Vyloučení: 2/3. Diváci: 272.
.
Ohlasy k finálovému zápasu:
.
Lenka Fleková (spojka Veselí):
Moc jsme se uspokojily tím velkým náskokem. Myslely jsme si, že nám vítězství spadne do klína samo. V kabině Poruby byl o přestávce asi velký křik. Hráčky soupeře se po změně stran probraly. Náš výkon šel naopak ve druhé půli dolů. Jsem ale moc ráda, že jsme vyhrály. Zranila se nám jedna spojka a dohrávaly jsme v šesti lidech, což je fyzicky velmi náročné. Máme výhodu, že nemáme v kolektivu žádnou hvězdu, na kterou bychom všechno hrály. Hrajeme kolektivně. Když se nedaří jedné hráčce, daří se druhé. To se ukázalo i v tomto zápase. V prvním poločase to táhly křídla, které chodily do rychlých protiútoků. Ve druhém poločase už byla tíha na spojkách a na pivotovi. Máme za sebou krásný rok. Asi jeden z nejpovedenějších v kariéře. Pokud tedy nepočítám starty na mistrovství světa a Evropy. Ve Veselí je ale výborný kolektiv, hrajeme týmově a jde vidět, že hrajeme pro radost. Máme velkou chuť vyhrávat i nadále.
.
Lenka Černá (brankářka Veselí): Je pravda, že ve druhém poločase jsme trochu polevily. Zápas jsme si malinko zkomplikovaly. Ale máme tak zkušený tým, že jsme si zápas kontrolovaly. Zahrály jsme špatně přesilovku, kdy jsme obdržely tři branky. Ale nakonec jsme to uhrály.Na vítězství se nedá zvyknout. Je to pokaždé úplně fantastické. Potvrdilo se, že rok 2011 byl úplně skvělý a těch radostí jsme si užily spousty. Naše hra vychází z vynikající obrany. Zdobí nás i rychlý přechod do útoku. V tom budeme chtít pokračovat i ve druhé polovině sezony. Pořád se ještě můžeme zlepšovat a ničit soupeře.
.
Jarmila Kočí (spojka Veselí): První polovina sezony pro nás byla docela náročná, takže podle mě jsme pauzu potřebovaly. Možná nám krátká přestávka dodala více chuti. V první půli fungovala obrana na docela slušné úrovni. Více spokojeni jsme byly s rychlým protiútokem. Ten nám vycházel. Hráčky soupeře se v úvodní části nevracely tak, jak by se měly, čehož jsme dokázaly využít. V útoku nám to ale trochu vázlo. Bohužel ve druhém poločase jsme se trochu uspokojily. Naštěstí jsme náskok dokázaly udržet.
.
Petra Vítková (hráčka Poruby): Nervozitou to určitě nebylo. Myslím, že i my máme v týmu řadu zkušených hráček. Bohužel v prvním poločase se nám nedařila útočná fáze. Když už jsme se do nějaké šance dostaly, tak jsme ji neproměnily. Z toho pramenily i rychlé protiútoky, které má Veselí opravdu smrtící. Nestíhaly jsme se vracet. Za nepříznivého stavu jsme navíc trochu uvadly. Bylo to na našem výkonu znát. Umíme hrát rychlou házenou, bohužel se nám ve finále moc nedařilo.
.
Tomáš Kuťka (kouč Mostu a spolukomentátor České televize): Poruba měla hlavně v prvním poločase problémy se strojovou hrou Veselí. Naopak hra ostravského celku postrádala moment překvapení a rychlejší přihrávku. Veselí v prvním půli potvrzovalo papírové předpoklady. V jeho hře se projevovaly zkušenost, která hráčky Brittermu nasbíraly v těžkých pohárových zápasech, a sehranost. Hlavně první vlna Veselí byla smrtící.Poločasový výsledek odpovídal dění na palubovce. Rozdíl mezi oběma týmy byl v úvodní části obrovský. Ale proti takto koncentrovaně a s chutí hrajícímu Veselí by nemělo šanci žádné jiné české družstvo. Pro nestranné diváky to muselo být chvílemi nezáživné střetnutí. Poruba po změně stran změnila rozestavení, hrála se dvěma pivoty. Nejlepšími hráčkami Poruby byly Selucká a Mýlková. Ozdobou finále byly i výkony brankářek. Roháčková měla ve druhém poločase velkou úspěšnost. Veselí nakonec ve finále potvrdilo, že je momentálně nejlepším a nejzkušenějším českým družstvem a zaslouženě vyhrálo Český pohár. Otázkou je, jak vážné je zranění spojky Rajnohové, která by Veselí velmi chyběla. Na druhé straně Poruba ukázala velký potenciál. Až se družstvo Ostravy sehraje, bude velmi nebezpečné a bude patřit k absolutní české špičce.